B grupės vitaminai yra gyvybiškai svarbūs kiekvienam žmogui. Dėl jų trūkumo kenčia beveik visi organai ir audiniai.
B grupės vitaminai yra B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ir B12. Visi jie yra tirpūs vandenyje, todėl nesikaupia organizme. Šios grupės junginiai lėtina natūralų senėjimo procesą, palaiko normalią odos, plaukų ir nagų būklę, stimuliuoja visų organizmo sistemų darbą – nuo nervų iki virškinimo. Štai kodėl svarbu užtikrinti reguliarų jų patekimą į organizmą.
B grupės vitaminų svarba organizmui
Visi B grupės vitaminai dalyvauja medžiagų apykaitoje, padeda suvartotus baltymus, riebalus ir angliavandenius paversti energija. Apskritai šios medžiagos:
- mažina stresą ir nuovargį;
- gerina odos, plaukų, nagų būklę;
- stimuliuoja širdies ir kraujagyslių, imuninės ir reprodukcinės sistemos darbą;
- gerina bendrą organizmo būklę.
Nors visi B grupės vitaminai turi panašumų, kiekvienas grupės vitaminas turi savo pagrindines savybes, dėl kurių jis yra būtinas medžiagų apykaitai. Pavyzdžiui, B9 ir B12 reikalingi kraujodarai, B6 yra atsakingas už raumenų ir nervų sistemos veiklą, B1 dalyvauja angliavandenių apykaitoje. B grupės vitaminai ypač svarbūs nervų sistemai.
Vitamino B trūkumo priežastys
B1 (tiamino) trūkumas suaugusiesiems išsivysčiusiose šalyse retai pasitaiko. Šio vitamino trūkumą gali išprovokuoti netinkama mityba, kai su maistu gaunama nepakankamai tiamino, taip pat rūkymas ar nesaikingas alkoholio, arbatos, kavos vartojimas. Visa tai trukdo pasisavinti sveikatai vertingą medžiagą.
Vitamino B2 arba riboflavino trūkumas dažniau pasireiškia nėščioms ir žindančioms moterims bei kūdikiams. Trūkumas gali atsirasti dėl nepakankamo riboflavino turinčio maisto, pavyzdžiui, pieno produktų, vartojimo arba netinkamo laikymo ir paruošimo. Vitaminas B2 sunaikinamas atitirpinant ir veikiant tiesioginiams saulės spinduliams.
B3 (niacino arba nikotino rūgšties) trūkumo rizika didesnė žmonėms, kurių racione mažai geležies, vitaminų B2 ir B6, bet daug krakmolingo maisto – bulvių, makaronų, dribsnių, duonos.
Pantoteno rūgšties arba vitamino B5 trūkumas dažniausiai pasireiškia badaujantiems žmonėms, kuriems tuo pačiu metu trūksta ir kitų vitaminų.
B6 – piridoksino – trūkumas gali išsivystyti žmonėms, turintiems kai kurių inkstų veiklos sutrikimų, priklausomybę nuo alkoholio.
B7 (biotino) ir B9 (folio rūgšties) trūkumo rizika pasireiškia nėščioms ir žindančioms moterims, žmonėms, kurie reguliariai vartoja alkoholį, taip pat laikosi per griežtų dietų, kurios toli gražu neatitinka „sveikos mitybos“ sąvokos.
B12 (cianokobalamino) trūkumas gali atsirasti vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat vegetarams, nes jo daugiausia yra gyvūninės kilmės produktuose. Vitamino B12 trūkumo rizika didėja esant žarnyno problemoms, kurios trukdo jį pasisavinti iš maisto.
B grupės vitaminų stokos požymiai
B1 trūkumą gali lydėti nervingumas, miego ir tuštinimosi sutrikimai, taip pat sumažėjęs apetitas.
B2 trūkumą galima įtarti esant šiems požymiams:
- silpnumo jausmas ir nuolatinis nuovargis;
- įtrūkimai ir deginimas lūpų kampučiose;
- veido odos lupimasis;
- akių nuovargis, paraudimas.
Trūkstant vitamino B3, dažnai pastebimas nuovargis, energijos trūkumas, raumenų silpnumas, blyškumas ir sausa oda.
Pagrindiniai B5 (pantoteno rūgšties) trūkumo požymiai:
- galvos skausmai;
- greitas nuovargis, nuovargis ir dirglumas;
- imuninės sistemos susilpnėjimas;
- aknė;
- pilvo skausmai.
Galimi B6 trūkumo požymiai – susilpnėjusi imuninė funkcija, kojų raumenų spazmai, lūpų uždegimai ir skilinėjimai.
B7 trūkumo simptomai paprastai pasireiškia palaipsniui šiais požymiais:
- plaukų slinkimas ir slinkimas;
- nagų trapumas;
- blauzdos raumenų spazmai;
- mieguistumas, jėgų netekimas ir kiti požymiai.
Folio rūgšties trūkumas pasireikšti kaip imuninės sistemos ir nervų sistemos sutrikimais.
Sumažėjęs vitamino B12 kiekis gali sukelti:
- odos blyškumą;
- silpnumą, nuovargį;
- apetito ir svorio netekimą;
- rankų ir kojų tirpimą ir dilgčiojimą;
- regėjimo pablogėjimą.
Dauguma B grupės vitamino trūkumo požymių yra nespecifiniai ir gali rodyti kitas sveikatos problemas.
Pagal individualius požymius sunku pasakyti, kokio konkretaus vitamino trūksta. Ir ne taškinis pavienių vitaminų suvartojimas padeda užpildyti trūkumą, o kompleksiniai maisto papildai. Tik specialistas, remdamasis tyrimų rezultatais, gali tiksliau nustatyti problemą.
B grupės vitaminų perteklius
Per didelis vitaminų B1 ir B2 kiekis yra retas, nes jie greitai pašalinami iš organizmo.
Vitamino B3 perteklius gali sukelti galvos svaigimą, odos paraudimą, skrandžio skausmus, o vartojant dideles vitamino B5 dozes (pavyzdžiui, 10 g per dieną), gali sutrikti žarnyno veikla.
Kasdien vartojant dideles vitamino B6 dozes (1-6 g) metus ar ilgiau, gali sutrikti judesių koordinacija, padidėti jautrumas saulės šviesai. Simptomai išnyks, kai vitamino koncentracija organizme sumažės iki paros normos.
Didelis vitamino B7 suvartojimas nekelia tiesioginio pavojaus sveikatai, tačiau gali iškreipti kai kurių tyrimų, pavyzdžiui, skydliaukės hormonų, rezultatus.
Didelės vitamino B9 dozės gali užmaskuoti vitamino B12 trūkumą ir slopinti imuninę funkciją.
Maistas, kuriame gausu B grupės vitaminų
Kad išvengtumėte B grupės vitaminų trūkumo, į savo racioną įtraukite šiuos produktus:
- mielės,
- riešutai,
- viso grūdo grūdai ir duona,
- citrusai,
- inkstai ir kepenys,
- liesa mėsa,
- pieno produktai, įskaitant jogurtus, sūrius,
- bulvės,
- grybai,
- kiaušiniai.
Maisto papildų vartojimas
Reikiamą B grupės vitaminų paros normą galima gauti su maistu. Tačiau šių vitaminų trūkumą lemia senatvė, stresas, nėštumas ir žindymas, mėsos ar pieno produktų atsisakymas, didelis fizinis aktyvumas ir kai kurios kitos priežastys. Tokiais atvejais gali padėti maisto papildai, tokie kaip Nutrilite™ vitaminas B Plus.
Jo pagrindas yra spirulinos– vertingas melsvadumblis, kuriame gausu B grupės vitaminų, taip pat baltymų ir daugelio kitų svarbių mikroelementų. Dėl didelės Spirulinos maistinės vertės kiekvienas B grupės vitaminas vienoje Nutrilite™ vitaminų B plus tabletėje gerokai viršija kiekį, kurį galima gauti su maistu. Maisto papilde yra reikiama visų aštuonių esminių B grupės junginių paros dozė, todėl pakanka išgerti vieną tabletę per dieną. Dvejopo veikimo technologijos dėka maistinės medžiagos išsiskiria idealiu laiku, kad jų įsisavinimas yra optimalus.